:: Aktualności

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów


W sobotę 10 listopada 2018 w naszej szkole odbyły się zawody powiatowe w szachach drużynowych. Udział w zawodach wzięły drużyny z pięciu szkół; PSP w Kujakowicach Dolnych, PSP w Bogacicy, PSP nr 2 w Kluczborku, STO Kluczbork i PSP z OP w Kuniowie. I miejsce i awans do ½ finału wojewódzkiego zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie Joanna Pilot (Asia wygrała wszystkie swoje partie), Rafał Weigel, Igor Janas, Daniel Dziegiel. II miejsce zdobyła drużyna PSP z Kujakowic Dolnych, III PSP nr 2 w Kluczborku, IV STO Kluczbork, a V PSP w Bogacicy. Nasza drużyna 19 listopada weźmie udział w kolejnym etapie rozgrywek. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.
Zapraszamy do naszej galerii!
https://www.psp.kuniow.pl/g-71,10-11-2018-zawody-powiatowe-…


Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Krasnale” również włączyły się w obchody „100-lecia niepodległości” min. brały udział w quizie nt. Polska - moja Ojczyzna, gdzie mogły wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą. Nie zabrakło również tańców polskich i piosenek patriotycznych. Na zakończenie oczywiście również wszyscy odśpiewali hymn narodowy.
Zapraszamy do galerii
https://www.psp.kuniow.pl/g-70,9-11-2018-krasnale.html


W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka
Pozostał Dniem Niepodległości.

 Marcin Brykczyński „11 listopada”

Dnia 9 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Rozpoczęła się ona o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem 4 zwrotek Hymnu narodowego. W ten sposób i nasza społeczność szkolno – przedszkolna włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej - Rekord dla Niepodległej. Następnie wystąpiły ubrani w barwy narodowe dzieci przedszkolne. Później uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny „Pociąg do wolności”, który przybliżył nam losy naszej ojczyzny. Podróż rozpoczęła się na stacji w „miejscowości” Niewola, gdzie nasi zaborcy Prusy, Austria i Rosja, wymazali nasz kraj z map na długie lata. Polacy jednak nie poddawali się i podejmowali walkę o wolność, o czym dowiedzieliśmy się na kolejnej stacji – Powstania. Tam mieliśmy okazję ujrzeć determinację i męstwo naszych rodaków, które nie miały granic. Mimo klęski poszczególnych powstań nawet poza granicami naszego kraju tworzyliśmy wojsko, dzięki czemu toczyliśmy walki podczas I wojny światowej. Ta bohaterska walka pozwoliła nam na dotarcie do długo wyczekiwanej stacji – Wolność. Tam po 123 latach niewoli znów staliśmy się niepodległym krajem.
Zapraszamy do naszej galerii!
https://www.psp.kuniow.pl/g-69,9-11-2018-akademia-z-okazji-…


8 listopada 2018 roku to dzień „Śniadanie daje moc” obchodzony w Europie jako „Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania”. My również włączyliśmy się w obchody przygotowując drugie śniadanie w szkole. Nie ma nic smaczniejszego niż samodzielne zrobione kanapki w myśl Zasad Zdrowego Żywienia. Najważniejszym celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Pamiętajmy do szkoły wychodzimy po śniadaniu oraz z drugim śniadaniem, bowiem śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji. To najlepszy start w nowy dzień!
Zapraszamy do naszej galerii!
https://www.psp.kuniow.pl/g-68,8-11-2018-sniadanie-daje-moc…


W dniu 6 listopada, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się w naszej szkole „Bieg Niepodległości - 100 metrów na 100 - lecie”. Uczniowie zgromadzili się na boisku, aby w zespołach klasowych pokonać wyznaczony dystans. Każdy w tym biegu był zwycięzcą. Przewodniczący klas biegli z białym lub czerwonym kwiatem, które następnie po biegu połączyły się w biało - czerwony bukiet złożony potem na ręce pani dyrektor przez Samorząd Uczniowski. Dopisywał nam dobry humor, na twarzach gościł uśmiech, a doskonała pogoda tylko zachęcała do aktywności fizycznej.
Zapraszamy do naszej galerii!
https://www.psp.kuniow.pl/g-67,6-11-2018.html


Dnia 5.11.2018 roku odbyły się w naszej szkole lekcje archiwalne „Polska tak blisko tak daleko… Życie na granicy marzeń” przeprowadzona przez panie pracujące w Archiwum Państwowym w Opolu przygotowane we współpracy z Urzędem Miasta Opole. Uczniom wszystkich klas przybliżony został temat odzyskania niepodległości z perspektywy Polaków mieszkających na Śląsku Opolskim. „Kiedy i dlaczego powstał Związek Polaków w Niemczech? Co to jest „RODŁO”? Skąd się wzięła jego nazwa? Do czego nawiązuje jego kształt?” – min. na takie pytania poznaliśmy odpowiedzi. Młodsi uczniowie rozwiązywali karty pracy związane z tematem oraz wykonali wiatrak w barwach narodowych. Dowiedzieliśmy się też jaka jest misja Państwowego Archiwum w Opolu oraz jakie zasoby archiwalne są tam zgromadzone. W ten sposób włączyliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zapraszamy do naszej galerii!

https://www.psp.kuniow.pl/g-66,lekcje-archiwalne-polska-tak-blisko-tak-daleko-zycie-na-granicy-marzen-.html


W dniu 24 października 2018 r. w Ładzy odbyła się IX edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Udział w turnieju wzięło 15 drużyn, naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V Joanna Pilot Natalia Szewczyk i Fabian Smyrek. Uczestnicy turnieju mieli do przejścia ok. 5 km trasę prowadzącą przez stobrawskie bory. Na trasie rozmieszczono 6 punktów tematycznych, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody, biologii oraz ekologii. Zadania, które na nich czekały to m.in.  rozpoznawanie ssaków i ich tropów, drzew, owadów, ptaków, a także głosów zwierząt. Uczniowie w tej edycji musieli także, wykazać się wiedzą ogólną o Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Na każdym z punktów uczestnicy rozwiązywali zadania grupowe oraz indywidualne. Dodatkową atrakcją był konkurs malowania wyrzeźbionych ptaków.

https://www.psp.kuniow.pl/g-65,ix-edycja-terenowego-turnieju-ekologicznego.html


Nowoczesna edukacja  w Gminie Kluczbork

Nasza szkoła bierze udział w projekcie realizowanym w ramach Poddziałania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Wsparcie kształcenia ogólnego w okresie 15.10.2018-15.12.2019. Projekt służy podniesieniu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy oraz poprawie sytuacji edukacyjnej uczniów i uczennic o specjalnych potrzebach edukacyjnych (478K, 502M) w szkołach podstawowych na terenie Gminy Kluczbork poprzez objęcie ich dodatkowymi zajęciami i terapią. Działania projektowe zakładają również stworzenie w szkołach warunków do nauczania przedmiotów przyrodniczych metodą badań i eksperymentów oraz do wykorzystania narzędzi TIK w nauczaniu przedmiotowym. Kadra szkół (78K, 10M) nabędzie nowe kompetencje dydaktyczne związane z nauczaniem przedmiotów przyrodniczych oraz wykorzystaniem TIK w pracy dydaktycznej, jak również z zakresu pedagogiki specjalnej.
Wartość projektu 887 371,87zł.
Realizator projektu: Z ramienia Gminy Kluczbork Administracja Oświaty w Kluczborku- biuro projektu , szkoły podstawowe Gminy Kluczbork.

 


Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu"Się gra się ma...Odlotowy Playroom",który został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.Program ma na celu promocję zajęć integracyjnych dla dzieci w świetlicy oraz popularyzowanie gier planszowych firmy HASBRO. Prosimy Państwa o paragony za zakupione gry planszowe w sklepie Smyk lub smyk.com oraz oddanie jednego głosu każdego dnia na galerię naszej szkoły-adres strony www.siegrasiema.com Głosowanie trwa do 19.11.2018r. Na szkoły biorące udział w konkursie czekają atrakcyjne nagrody min. remont i aranżacja świetlicy oraz zestawy gier planszowych HASBRO. Gorąco prosimy Państwa o wsparcie naszej szkoły.         

https://www.siegrasiema.com/#glosuj


Od 1 X bierzemy udział w kolejnej edycji konkursu "Wzorowa łazienka", ponownie prosimy Państwa o paragony na zakupione produkty firmy Domestos oraz każdego dnia głosowanie na galerię naszej szkoły. Głosowanie trwa przez dwa miesiące - październik i listopad. W ramach tego konkursu można również zdobywać głosy z gry odbywa się to poprzez aplikację mobilną dostępną na telefony komórkowe z systemem android i iOS. Aby oddać Głos za pomocą gry, należy pobrać aplikację na swój telefon, wybrać w niej naszą szkołę, i zagrać w grę. Każde 100 punktów zdobyte w grze to 1 Punkt dla naszej szkoły. Gra jest dostępna od godziny 15 do 22, dzienny limit gry to 30 minut. Liczymy na Państwa pomoc.

https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/7408


UWAGA KONKURS

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w konkursie pt. „Moja gra planszowa”. Cele konkursu to: rozbudzanie zainteresowania matematyką wśród uczniów,  rozwijanie kreatywności, promowanie rozrywki jaką są gry planszowe. Termin składania prac do 25 listopada 2018r. Regulamin konkursu dostępny na plakatach w szkole.
Projekt "Matematyczni gracze" dofinansowała Fundacja mBanku.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018r. (poniedziałek).
godz. 8.00 - Msza Św. w kościele parafialnym
godz. 8.45 - inauguracja roku szkolnego na sali gimnastycznej, a następnie spotkanie z wychowawcami klas.

 

BEZPIECZNE WAKACJE 2018

DROGI RODZICU UWAŻAJ,
ABY TWOJE DZIECKO W CZASIE WAKACJI SPĘDZAŁO CZAS WOLNY ZGODNIE Z ZASADAMI:

1. KORZYSTAM Z OBIEKTÓW SPORTOWYCH I MIEJSC PRZYGOTOWANYCH DO ZABAW I GIER (np. placu zabaw z atestem  producenta),

2. PLANUJĘ ZABAWY I GRY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU Z DALA OD JEZDNI, AKWENÓW, MOSTÓW, TORÓW,

3. W CZASIE WYCIECZEK PIESZYCH I ROWEROWYCH ZNAM ZASADY BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DRODZE I PRAWIDŁOWEGO UBIERANIA SIĘ,

4. PAMIĘTAM O ZASADZIE OGRANICZONEGO ZAUFANIA W STOSUNKU DO SPOTKANYCH OBCYCH OSÓB,

5. PRZESTRZEGAM ZASADY „CZATUJĘ BEZPIECZNIE” – RODZICE DZIECI I MŁODZIEŻ POTRAFIĄ WSPÓLNIE ZROZUMIEĆ NIEKTÓRE SYTUACJE ZAGRAŻAJĄCE ICH BEZPIECZEŃSTWU KORZYSTAJĄC Z SIECI (znają bezpieczne programy i gry internetowe)

6. PAMIĘTAM ABY KĄPAĆ SIĘ, PŁYWAĆ I ROZBIERAĆ W MIEJSCACH DO TEGO CELU WYŁĄCZNIE DOZWOLONYCH,

7. BY UNIKNĄĆ POPARZEŃ SŁONECZNYCH PAMIĘTAM O NAKRYCIU GŁOWY, ZAPASACH WODY PITNEJ ORAZ TELEFONIE KOMÓRKOWYM Z NR. ALARMOWYM OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO 601100100,

8. BAWIĘ SIĘ I PRZEBYWAM ZAWSZE W TOWARZYSTWIE OSÓB, KTÓRE DOBRZE ZNAM,

9 . RODZICÓW ZAWSZE INFORMUJĘ GDZIE IDĘ I O KTÓREJ WRACAM,

10. RODZICE ZNAJĄ MOICH PRZYJACIÓŁ I MIEJSCA W KTÓRYCH LUBIĘ PRZEBYWAĆ.
 

Nie pozwólmy, aby zabawa i czas wolny przez brak wyobraźni i odpowiedzialności doprowadził do nieszczęść i tragedii. Powinniśmy pamiętać, że jako rodzice, opiekunowie prawni, dorośli jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za najbliższych i dzieci.

Pamiętajmy, aby kąpać się tylko na strzeżonych kąpieliskach, nie skakać do wody w niesprawdzonych miejscach, korzystać z ruchu drogowego zgodnie z przepisami, a szczególnie korzystać ze ścieżek rowerowych, które w naszej gminie są dobrze oznaczone i bezpieczne .

Pamiętać należy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń sportowych (bramki, kosze itp.) na boiskach i placach zabaw.

Zadbajmy o opiekę nad dziećmi, gdy jesteśmy zajęci pracą w miejscach zatrudnienia, pracami polowymi, czy pracami w domu i gospodarstwie. Na nasze dzieci, naszych uczniów czyha wiele różnego rodzaju zagrożeń. Ze względu na dużą migrację wielu osób oraz zwiększoną liczbę różnych imprez plenerowych, lato to okres wzmożonej aktywności wielu sekt religijnych, handlarzy narkotyków i dopalaczy. W okresie wakacji istnieje większa dostępność do nikotyny i alkoholu, które stanowią kolejne zagrożenie.
 

Ochrona danych osobowych (RODO)